Solidaritetstorget

En plats för stora frågor

I mitten av festplatsen ligger det lilla torget omgivet av sitt röda staket. På motsatt sida Teaterladan, upp mot Solscenen till, finner du även vår Fairtrade-bod och vår bokbod.

Solidaritetstorget är en plats där fred, demokrati, klimat och solidaritet får ta plats mitt i vimlet av festivalbesökare. Varje år kommer olika föreningar och organisationer för att prata, dela och diskutera.

På fredag och lördag under festivalen hålls även föredrag, workshops och filmvisningar i Markusgårdens biosalong inne på byn.

För en inkluderande, öppen och demokratisk festival.

Vill du och din organisation vara en del av torget? Tveka inte att höra av er så tar vi det därifrån. Kontaka oss genom att fylla i kontaktformuläret.

Solidaritetstorget på Urkult
Solidaritetstorget fylls med organisationer för fred, miljö och bistånd. Foto Per-Johan Nylund.

Med Israels pågående etniska rensning i Palestina kommer på ett naturligt sätt frågan upp om möjligheten till en enstatslösning finns kvar.

Vi går igenom historien kring utvecklingen i Palestina från slutet av 1800-talet för att hamna i nutid med ett alltmer aggressivt Israel som öppet visar ambitionerna att bilda ett Stor-Israel på ruinerna av Gaza, Västbanken och vissa övriga delar av kringliggande länder.

Markusgården biosalong fredag kl 11

Vilken roll spelar varorna vi väljer för planet och människa?

Ett samtal om hur den rättvisa handeln kan vara ett verktyg för en rättvisare klimatomställning, med exempel från de producenter och organisationer som vi handlar med och med fokus på livsmedel som vi inte själva kan odla här, t.ex. kaffe och kakao.

Markusgården biosalong fredag kl 12.30

Filmen avslöjar den verkliga påverkan av det svenska certifierade skogsbruket. Trots löften om hållbarhet avverkas skogar med höga naturvärden, vilket hotar biologisk mångfald, klimatet och den samiska renskötseln. En film från Skydda Skogen.

Markusgården biosalong fredag kl 14

Tillsammans gör vi skillnad, och i jämförelse med många andra länder har de nordiska länderna gjort framsteg i kampen för hbtqi-personers rättigheter. Men trots detta finns det en tydlig brist på uppmärksamhet kring situationen för romska hbtqi-personer. Deras rättigheter fortsätter att vara insnärjda i ett komplext nät av diskriminering och marginalisering, där lite eller ingen forskning har riktats mot denna utsatta grupp. Denna bok utgör ett första steg mot att sätta deras livsvillkor på agendan och skapa förändring.

Markusgården biosalong lördag kl 11

Solidaritetsaktivist från ISM, en grupp som stödjer det palestinska folkliga motståndet genom direkt aktion, berättar om böndernas kamp för att få vara kvar på sin mark på ockuperade Västbanken. Om solidaritet, motstånd och olivskörden i Palestina!”

Markusgården biosalong lördag kl 12.30

Siden 90-tallet har bokkafeen vært et samlingssted for aktivister, alternativ kultur og anarkisme på Svartlamo. Nå er bygget truet av en mindre omlegging på jernbanen. Rundt Norges eldste og største byøkologiske forsøksområde skjer massiv utbygging og rask gentrifisering. Aktivister fra Svartlamon kommer for å informere og innlede til samtale om utviklingen og ulike strategier for å bevare det unike miljøet. 

Markusgården biosalong lördag kl 14

KAKOR

En kaka är en liten textfil som skickas från vår webbserver och sparas av din webbläsare så att webbplatsen ”kommer ihåg dig” och vilka val som du har gjort. Det finns två sorters kakor, ”vanliga” kakor och sessionskakor. Sessionskakor försvinner när du stänger din webbläsare och sparas alltså inte, medan vanliga kakor sparas på din dator en längre tid — antingen tidsbegränsat eller tills du själv väljer att ta bort dem.

Urkult lagrar inte någon personlig information på det här sättet. Enstaka kakor, som inte går att stänga av i våra system, är dock nödvändiga för att webbplatsen ska fungera korrekt. De ger svar på vilka inställningar du gjort om personliga preferenser som till exempel vilket språk du vill att hemsidan visas på. Du kan ställa in din webbläsare så att den blockerar eller varnar dig om dessa kakor, men då kommer vissa delar av hemsidan sluta fungera.